Info

International Competitions for Brass Instruments

Lieksa Brass Week came up with the idea of having international competitions for young brass players as a part of the festival in the mid 1980’s. However, it took years to turn the plans into reality because of the big economic recession in Finland in the early 1990’s.

Finally things started to come together, and the first Lieksa Brass Week competition was the Scandinavian trombone competition in 1998. Since then the theme instrument of each Lieksa Brass Week has had its own international competition at the festival. The first Lieksa International Brass Quintet Competition took place in 2009 to honour the 30th anniversary of the festival.

2016     The 4th Lieksa International French Horn Competition
             (Holger Fransman in memoriam)

                1. Yun Zeng (China)
                2. Xiaoxin Liu (China)
​​                3. Aleksi Mäkimattila (Finland)

                Programme / First round:
                Robert Schumann: Adagio and Allegro op. 70 for Piano and Horn
                Francis Poulenc: Élegie for horn and piano ’in memory of Dennis Brain’

                Programme / Second round:
                Trygve Madsen: Horn Sonata, Op 24
                Franz Strauss: Nocturno op. 7
                And one of the following
                Usko Meriläinen: Grandfather Benno’s Night Music
                Esa-Pekka Salonen: Concert etudé
                Osmo Tapio Räihälä: Soliloque 2 – la Tornade: For Solo French Horn

                Programme / Final round:
                Wolfgang Amadeus Mozart: Horn Concerto no.4 E flat major k. 495

                Jury: Bruno Scheneider (Switzerland, Chairman of the jury), Saar Berger (Israel),
                Jose Bernardo Silva (Portugal), Jukka Harju (Finland), Ville Hiilivirta (Finland),
                Kauko Karjalainen (Finland, Chairman of the competition)

                Accompanist: Joensuu City Orchestra, conducted by József Hárs.

2015     The 3rd Lieksa International Trombone Competition

                 1. Thomas Callaux (France)
                 2. Audun Breen (Norway)
                 3. David Binder (USA)

                Programme / First round:
                Henri Dutilleux​: Choral, Cadence et Fugato​
                Einar Englund: ​Panorama ​

                Programme / Second round, two pieces of the following:
                Paul Hindemith: Sonate ​
                Jean-Michel Defaÿ: Deux Dances pour Trombone et Piano ​
                Frank Martin​: Ballade ​
                Jean-Guy Ropartz: ​Piéce en mi bémol mineur ​

                Programme / Final round:
                Gordon Jacob: Concerto for Trombone & Orchestra.

                Jury: Jacques Mauger (France, Chairman of the jury), Tom Bildo (Finland),
                Uwe Füssel (German Brass), Zoltán Kiss (Mnozil Brass), Uwe Köller
                (German Brass), Kauko Karjalainen (Finland, Chairman of the competition)

                Accompanist: Joensuu City Orchestra, conducted by Huba Hollóköi.

2014     The 2nd Lieksa International Brass Quintet Competition     

                Competition was not held.

2013     The 3rd Lieksa International Tuba Competition             

                1. Miika Jämsä (Finland)
                2. Alfonso Vinas Ramos (Spain)
                3. Thomas Kerstner (Austria)

                Programme / First round:
                Bruce Broughton: Sonata, 1st Movement
                Thierry Thibault: Trois danses, 1. Molto Tango
                Dmitri Sostakovits (Trans. Harri Miettunen): Adagio
              
                Programme / Second round:
                Henry Ecclés: Sonate pour tuba basse et piano
                                      Largo; Allegro con spirito; Allegro; Presto
                Tuomas Turriago: Sonata for Tuba and Piano

                Programme / Final round:
                Markus Fagerudd: Rambling Elephant Rag
                Alexander Arutiunian: Tuba concerto

                Jury: Walter Hilgers (Germany, Chairman of the jury), Sergio Finca Quirós (Spain),
                Harri Lidsle (Finland), Harri Miettunen (Finland), Jukka Myllys (Finland), Benjamin
                Pierce (USA), Kauko Karjalainen (Finland, Chairman of the competition)

                Accompanist: Joensuu City Orchestra, conducted by Yuri Nitta.

 
2012     The 4th Lieksa International Trumpet Competition
             (Raimo Sarmas in memoriam)

                1. Miroslav Petkov (Bulgaria)
                2. Juan Fernando Avendano (Colombia)
                3. Xiang Guo (China)

                Programme / First round:
                André Jolivet: Air de Bravoure (1952)
                Jacques Ibert: Impromptu (1950)
                Edvard Grieg (Arr. Jouko Harjanne  & Kari Hänninen): Five Lyrics Pieces
                                    Großmutters Menuett, Im Balladenton, Erotik, Albumblatt, Kanon

                Programme / Second round, one of the following:
                Lasse Eerola: Sonatine for Trumpet and Piano (1995)
                Arttu Sipilä: Sonata for Trumpet and piano No. 1 (2010)
                Tuomas Turriago: Sonata for Trumpet and Piano (2011)
                Harri Wessman: Sonata for Trumpet and Piano (1991)
                And
                Oskar Böhme: Konzert f-moll op.18

                Programme / Final round:
                Franz Joseph Haydn: Trumpet Concerto in E-flat
                                                1. Allegro maestoso
                                                2. Andante cantabile
                                                3. Allegro assai
                Alexander Goedicke: Concert Study for trumpet and orchestra, Op. 49

                Jury: Jouko Harjanne (Finland, Chairman of the jury), Eric Aubier (France),
                Luis González Marti (Spain), Andrei Ikov (Russia), Manny Laureano (USA),
                Aki Välimäki (Finland), Kauko Karjalainen (Finland, Chairman of the competition)

                Accompanist: Jyväskylä Sinfonia, conducted by Tibor Boganyi.

2011     The 2nd Lieksa International Euphonium Competition

                1. Glenn Van Looy (Belgium)
                2. Gregory Battista (USA)
                3. Kyohei Ando (Japan)

                Programme / First round:
                Antonio Vivaldi: Sonata no. 6 for Violoncello and Piano
                Howard J. Buss: Three Euphonics

                Programme / Second round, one of the following:
                Simone Mantia: Believe Me, If All Those Endearing Young Charms
                Ermano Picchi: Fantasie Originale
                Howard Snell: Drink to me only
                And one of the following
                David R. Gillingham: Vintage
                Jukka Linkola: Euphonium Concerto, First Movement
                Yasuhide Ito: Fantasy Variations

                Programme / Final round:
                John Golland: Euphonium Concerto No. 1, Op. 64
                                      Cadenza-Lento
                                      Andante Tranquillo
                                      Allegro

                Jury: Raine Ampuja (Finland, Chairman of the jury), Brian Bowman (USA),
                Tormod Flaten (Norway), Harri Lidsle (Finland), Jukka Myllys (Finland),
                Steve Sykes (USA), Kauko Karjalainen (Finland, Chairman of the competition)

                Accompanist: Guards’ Band Helsinki, conducted by
                Lieutenant Colonel (Mus.) Elias Seppälä.

2010     The 3rd Lieksa International French Horn Competition
             (Holger Fransman in memoriam)

                1. Ville Hiilivirta (Finland)
                2. Jozsef Hars (Hungary)
                3. Maksim Semenov (Russia)

               Programme / First round:
               Sigurd Berge: Horn-lokk
               Robert Schumann: Adagio & Allegro, op. 70

               Programme / Second round, one of the following:
               Esa-Pekka Salonen: Concert Étude
               Perttu Haapanen: Prism
               And
               Ludwig van Beethoven: Horn Sonata in F major, Op. 17
               And one of the following
               Francis Poulenc: Elegie
               Franz Strauss: Nocturno, op. 7

               Programme / Final round:
               Gordon Jacob: Concerto for Horn and Strings
                                       Allegro moderato –cadenza
                                       Adagio
                                       Allegro con spirito, quasi presto
               Wolfgang Amadeus Mozart: Rondo in E flat, KV 371

               Jury: Raine Ampuja (Finland, Chairman of the jury), Lisa Ford (Sweden/USA),
               Kalervo Kulmala (Finland), Jeffrey Lang (USA), Miklos Nagy (Hungary),
               Kauko Karjalainen (Finland, Chairman of the competition)

               Accompanist: Lapland Chamber Orchestra, conducted by John Storgårds.

2009     Lieksa International Brass Quintet Competition 

                1. Mediterranean Chamber Brass (Spain)
                2. New Brass Quintet (Russia)

                Programme / First round:
                Kirmo Lintinen: Foolproof Fanfare (for Brass Quintet)
                Malcolm Arnold: Quintet for Brass, Op. 73
                                              I Allegro Vivace
                                             II Chaconne
                                            III Con Brio
                Programme / Second round:
                20-minute, show-like programme (optional repertoire)
                And
                Witold Lutoslawski: Mini Overture
                Jukka Linkola: Suite for Brass Quintet
                                            Last Time – Rag Time (I), Lullaby (II), March (III)

                Programme / Final round:
                Juha Pisto: Three Picturesques for Brass Quintet
                                            1. Myth, 2. Elegy, 3. Humoresque
                Alexander Arutiunian: Armenian Scenes
                                            1. Morning Song, 2. Drinking Song, 3. Song of Grief,
                                            4. Wedding Procession
                Eric Ewazen: Frostfire
                                            1. Bright and Fast, 2. Gentle and Mysterious, 3. Tense and Dramatic

                Jury: Sami Hannula (Finland, Chairman of the jury), Jukka Myllys (Finland),
                Benjamin Pierce (USA), Wolfgang Bauer (Germany), Fukuda Yoshiaki (Japan),
                Hiroshi Matsuzaki (Japan), Kauko Karjalainen (Finland, Chairman of the
                competition)

2008     The 2nd Lieksa International Trombone Competition
             (Olavi Lampinen in memoriam) 

                1. Juan Carlos Matamoros Cuenca (Spain)
                2. Lars Karlin (Sweden)
                3. Guilhem Gusnierek (France)

                Programme / First round:
                Henry Dutilleux: Choral, Cadence et Fugato
                Einar Englund: Panorama

                Programme / Second round, one of the following:
                Eero Hämeenniemi: Akela
                Vincent Persichetti: Parable
                Folke Rabe: Basta
                And two of the following
                Paul Hindemith: Sonate
                                                Allegro moderato maestoso
                                                Allegretto grazioso
                                                Allegro pesante (Lied des Raufbolds)
                                                Allegro moderato maestoso
                Jean-Michel Defaÿ: Deux Dances pour Trombone et Piano
                                                Danse Sacrée, Lent
                                                Danse Profane, Mouvement de Samba
                Frank Martin: Ballade
                Jean-Guy Ropartz: Piéce en min bémol mineur

                Programme / Final round:
                Nino Rota: Trombone Concerto
                                                Allegro giusto
                                                Lento, ben ritmato
                                                Allegro moderato
               Carl Maria von Weber: Romance

               Jury: Kauko Karjalainen (Finland, Chairman of the jury, Chairman of the
               competition), Lisa Albrecht (USA), Indalecio Bonet (Spain), Jonas Bylund 
               (Germany / Sweden), Abbie Conant (Germany / USA), Valtteri Malmivirta
               (Finland)

               Accompanist: Joensuu City Orchestra, conducted by Esa Heikkilä.

2007     The 3rd Lieksa International Trumpet Competition
             (Raimo Sarmas in memoriam) 

                1. Tomas Gricius (Lithuania)
                2. Stanislav Ilchenko (Russia)
                3. Kazuaki Kikumoto (Japan)

                Programme / First round:
                Marcel Bitsch: Fantasietta
                Bohuslav Martinu: Sonatina

                Programme / Second round, one of the following:
                Eric Ewazen: Sonata
                Paul Hindemith: Sonata
                Karl Pilss: Sonata
                And one of the following
                Willi Brandt: Concert Piece No. 1, op. 11
                Willi Brandt: Concert Piece No. 2, op. 12
                And one of the following
                Eugene Bozza: Frigariana
                Joseph Turrin: Caprice

                Programme / Final round:
                Joseph Haydn: Trumpet concerto in E flat major
                                                Allegro maestoso
                                                Andante cantabile
                                                Allegro assai
                Alexander Arutiunian: Elegy

                Jury: Jouko Harjanne (Finland, Chairman of the jury), Andrea Giuffredi (Italy),
                Touko Lundell (Finland), Brian McWhorter (USA), Jon Nelson (USA),
                Aki Välimäki (Finland), James Watson (USA), Kauko Karjalainen
                (Finland, Chairman of the competition)

                Accompanist: Vivo Symphony Orchestra, conducted by Esa Heikkilä.

2006     The 2nd Lieksa International Tuba Competition 

                 1. Bernd van Echelpoel (Belgium)
                 2. Miika Jämsä (Finland)
                 3. Bruno Osinski (France)

                 Programme / First round:
                 Atso Almila: Tussock Hill Quarry
                 Anthony Plog: Three Miniatures for tuba and piano

                 Programme / Second round:
                 John Stevens: Remembrance 
                 Lasse Eerola: Amorous Play for tuba and piano
                 Trygve Madsen: Sonata for tuba and piano op. 34

                 Programme / Final round:
                 Yasushi Akutagawa: Triptyque 
                 Torbjörn Iwan Lundquist: Landscape

                 Jury: John Stevens (USA, Chairman of the jury), Øystein Baadsvik (Norway),
                 Petri Keskitalo (Finland), Thomas Rüedi (Austria), Thierry Thibault (France),
                 Kauko Karjalainen (Finland, Chairman of the competition)

                 Accompanist: St. Michel Strings, conducted by Yuri Nitta.

2005     The 2nd Lieksa International French Horn Competition
             (Holger Fransman in memoriam)

                1. Jukka Harju (Finland)
                2. Stefán Jón Bernhardsson Wilkinson (Iceland)
                3. Renate Hupka (Germany)

                Programme / First round:
                Robert Schumann: Adagio und Allegro op. 70
                Wolfgang Amadeus Mozart: Rondo in Eb major 

                Programme / Second round, one of the following:
                Esa-Pekka Salonen: Concert étude for Solo Horn 
                Sigurd Berge: Hornløkk
                Vitali Bujanovski: Baumann Sonate
                And
                Eugene Bozza: Sur les cimes
                Wolfgang Amadeus Mozart: Horn Concerto no. 4 in Eb major

                Programme / Final round:
                Richard Strauss: Horn concerto No. 2                     

                Jury: Atso Almila (Finland, Chairman of the jury), Volker Altman (Austria),
                Erja Joukamo-Ampuja (Finland), Frank Lloyd (UK), Timo Ronkainen (Finland),
                Kauko Karjalainen (Finland, Chairman of the competition)

                Accompanist: Joensuu City Orchestra, conducted by Hannu Koivula.

2004     Lieksa International Euphonium Competition

                1. Benjamin Pierce (USA)
                2. Mark Carlson (USA)
                3. Roland Fröscher (Switzerland)

                Programme / First round:
                Kalevi Aho: Solo VIII
                Benedetto Marcello: Sonata No. 3 in A minor

                Programme / Second round, one of the following:
                Sergei Rahmaninov: Vocalise in C major
                Jean Sibelius: Nocturne for flute and piano (octava bassa in C)
                                      from the suite Belshazar’s Feast
                Edward Elgar: Romance op. 62
                Maurice Ravel: Piece in the form of an Habanera
                And one of the following
                John Stevens: Soliloquies
                Neal Corwell: Four Short Narratives
                David R. Gillingham: Blue Lake Fantasies
                Torstein Aagaard-Nilsen: Four Lyric Pieces
                And one of the following
                Vladimir Cosma: Euphonium Concerto
                Jan Bach: Concert Variations
                Brian Bowen: Euphonium Music
                David R. Gillingham: Vintage

                Programme / Final round:
                Martin Ellerby              Euphonium Concerto
                or
                Jukka Linkola              Euphonium Concerto                   

                Jury: Jouko Harjanne (Finland, Chairman of the jury), Steven Mead (UK),
                Jukka Myllys (Finland), Sverre Olsrud (Norway), Thomas Rüedi (Switzerland)

                Accompanist: Oulu Symphony Orchestra, conducted by Pietari Inkinen.

2003     Lieksa International Trombone Competition

                1. (not given)
                2. shared by Antoine Ganaye (France) & Robert Kozánek (Czech Republic)
                3. Guillaume Cottet- Dumoulin (France)

                Programme / First round:
                Askell Masson: Monoloque for solo trombone
                Henri Dutilleux: Choral, Cadence et Fugato

                Programme / Second round, one of the following:
                Einar Englund: Panorama
                Erland von Koch: Monolog no. 8
                Folke Rabe: Basta
                And one of the following
                Johann Georg Albrechtsberger: Trombone Concerto
                Michael Haydn: Trombone Concerto
                Leopold Mozart: Trombone Concerto
                And one of the following
                Paul Hindemith: Sonate
                Jean-Michel Defaÿ: Deux Dances pour Trombone et Piano
                Frank Martin: Ballade

                Programme / Final round:
                Henri Tomasi: Concerto pour Trombone et Orchestra
                Paul Creston: Fantasy                      

                Jury: Jouko Harjanne (Finland, Chairman of the jury), Jean Raffard (France),
                Jörgen van Rijen (Netherlands), Alain Trudel (Canada), Antti Autio (Finland)

                 Accompanist: Joensuu City Orchestra, conducted by Hannu Koivula.

2002     The 2nd Lieksa International Trumpet Competition
             (Raimo Sarmas in memoriam)

                1. (not given)
                2. Timur Martynov (Russia)
                3. Ibrahim Maalouf (France)

                Programme / First round:
                Arutiunian - Ibert - Jolivet

                Programme / Second round, one of the following:
                Einojuhani Rautavaara Tarantará
                Ketil Hvoslef: Tromba Solo
                Allen Vizzutti: Cascades
                Anthony Plog: Postcards
                And one of the following
                Paul Hindemith: Sonate für Trompete in B und Klavier, 1st movement
                Stanley Friedman: Sonata for Trumpet and Piano, 1st movement
                Halsey Stevens: Sonata for Trumpet and Piano, 1st movement
                And one of the following
                Johann Wilhelm Hertel Trumpet Concerto No. 1
                Georg Philipp Telemann: Konzert D-dur
                Tomaso Albinoni: Concerto Saint-Marc Bb
                Antonio Vivaldi: Concerto en La Bemol

                Programme / Final round:
                Ernst Bloch: Proclamation
                Joseph Haydn: Trumpet concerto in E flat major
                                              Allegro maestoso
                                              Andante cantabile
                                              Allegro assai

                Jury: Jouko Harjanne (Finland, Chairman of the jury), Aki Välimäki (Finland),
                Michael Brydenfelt (Denmark), Bo Nilsson (Sweden), Ole Edvard Antonsen
                (Norway), Ari Angervo (Finland)

                Accompanist: Joensuu City Orchestra, conducted by Hannu Koivula.

2001     Lieksa International Tuba Competition

                1. shared by Roland Szentpáli (Hungary) & Alessandro Fossi (Italy)
                2. (not given) 
                3. Arnaud Boukhitine (France)

                Programme / First round:
                Anthony Plog: Three Miniatures
                Jonathan D. Green: When We Were Giants

                Programme / Second round, one of the following:
                Edvard Gregson: Alarum
                Krzysztof Penderecki: Capriccio
                Askell Masson: Boreas
                John Stevens: Salve Venere, Salve Marte
                And one of the following
                Trygve Madsen: Sonata
                Bruce Broughton: Sonata
                And one of the following
                Fritz Kreisler: Liebeslied (arr. P. Sheridan)
                Sigmund Romberg: Serenade from Student Prince (arr. P. Sheridan)
                Manuel Ponce: Estrellita (arr. P. Sheridan)

                Programme / Final round:
                Markus Fagerudd: Iigo-iigo for tuba and orchestra

                Jury: Jouko Harjanne (Finland, Chairman of the jury), Roger Bobo (Italy),
                Vicente López (Spain), Harri Miettunen (Finland), Steve Rosse (Australia),
                Patrick Sheridan (USA)

                Accompanist: Vaasa City Orchestra, conducted by Hannu Norjanen.

2000     Lieksa International French Horn Competition
             (Holger Fransman in memoriam)

                1. Simon Breyer (Germany)
                2. Mika Paajanen (Finland)
                3. Manuel Jarrega Ventura (Spain)

                Programme / First round:
                Esa-Pekka Salonen: Concert Étude for Solo Horn
                Robert Schumann: Adagio und Allegro

                Programme / Second round:
                Anthony Plog: Three Miniatures for Horn in F and Piano
                W.A. Mozart: Horn-konzert Nr. 2 Es-dur, KV.417
                And one of the following
                Francis Poulenc: Elegie for Horn and Piano
                Paul Dukas: Villanelle
                Eugene Bozza: En fôrét

                Programme / Final round:
                Richard Strauss: Horn Konzert Nr.2

                Jury: Jouko Harjanne (Finland, Chairman of the jury), Antero Kasper (Finland),
                Arvids Klishans (Latvia), Markus Maskuniitty (Finland), Marie Luise Neunecker
                (Germany), Marcus Schmidinger (Austria).

                Accompanist: American Horn Quartet and the Estonian National Symphony
                Orchestra, conducted by Arvo Volmer.

1999     Lieksa International Trumpet Competition
             (Raimo Sarmas in memoriam)

                1. Touko Lundell (Finland)
                2. Jaroslav Halir (Czech Republic)
                3. Ismael Betancor Almeida (Spain)

                Programme / First round:
                Arthur Honegger: Intrada
                Einojuhani Rautavaara: Tarantará

                Programme / Second round:
                Leif Segerstam: Fragments R. Sarmas in Memoriam
                Georg Enescu: Legend

                Programme / Semifinal, one of the following:
                Stanley Friedman: Sonata
                Harri Wessman: Sonata
                And one of the following
                Leopold Mozart: Concerto in D major
                G. Ph. Telemann: Concerto in D major

                Programme / Final round:
                Andre Jolivet: Concertino
                And one of the following
                F.J. Haydn: Concerto in Eb major
                J.N. Hummel: Concerto in E major

                Jury: Jouko Harjanne (Finland, Chairman of the jury), Henri Adelbrecht (France),
                Eric Aubier (France), Carlos Benetó Grau (Spain), Juanjo Serna Salvador (Spain),
                Aki Välimäki (Finland).

                Accompanist: Joensuu City Orchestra, conducted by Leif Segerstam.

1998         The Scandinavian Trombone Competition

                1. Jessica Gustavsson (Sweden)
                2. John Kotka (Finland)
                3. Sigurdur Sveinn Thorbergsson (Iceland)
                4. Andras Olsen

                Programme / First round:
                Eero Hämeenniemi: Akela (solo)
                Eugene Bozza: Ballade for trombone and piano op. 62

                Programme / Second round:
                Georg Christoph Wagenseil: Trombone concerto E flat major
                Kazimierz Serocki: Sonatina for trombone and piano

                Programme / Final round:
                Henri Tomasi: Trombone concerto
                                           I Andante et Scherzo- Tempo di valse
                                          II Andante
                                         III Allegro Giocoso
                or
                Launy Grøndahl: Konsertto
                                          I Moderato assai
                                         II Quasi una Leggenda
                                        III Finale: Maestoso-Rondo

                Jury: Jouko Harjanne (Finland, chairman of the competition), Teppo
                Alestalo (Finland), Jens Bjørn-Larsen (Denmark), Jonas Bylund (Sweden),
                Mark Lawrence (USA), Heikki Moisio (Finland), Kari Sundström (Finland / USA)

                Accompanist: Oulu City Orchestra, conducted by Arvo Volmer.

Kuvitusnauha